ساختمان هوشمند چیست و چگونه می تواند باعث سود شما شود؟
07
بهمن

ساختمان هوشمند چیست و چگونه می تواند باعث سود شما شود؟

مدیریت هوشمند
یکی از جنبه هایی که باید برای پاسخ به پرسش ” ساختمان هوشمند چیست ” آشنایی با مدیریت هوشمند در یک خانه هوشمند است. مدیریت هوشمند BMS به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهایی اطلاق می شود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه ی قسمت های مهم و حیاتی در ساختمان هوشمند نصب می شوند. وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامین به آن ها به نحوی است که عملکرد اجزای مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد.

مدیریت هوشمند ساختمان می تواند در بر گیرنده تمام سرویس های الکتریکی، مکانیکی و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نیروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.

استراتژی های مناسب سیستم مدیریت هوشمند ساختمان در کاهش مصرف انرژی
عمده روش های به کار گرفته شده توسط طراحان مدیریت هوشمند ساختمان عبارتند از:

خاموش و روشن کردن تجهیزات براساس جداول زمان بندی کار کرد
بهره برداری از تجهیزات در صورت نیاز و ضرورت
بهره برداری از مینیمم ظرفیت مجاز در بهره برداری از تجهیزات
محدود کردن تقاضای که موجب قطع برق تجهیزات در صورت بارگذاری بیش از حدود تعیین شده، خواهد شد.
مانیتورینگ وضعیت تجهیزات توسط اپراتورهای آموزش دیده و بهره بردای از داده ها در رفع مشکلات تجهیزات و بررسی عملکرد موثر آن ها
قابلیت های ساختمان هوشمند
یکی دیگر از جنبه هایی که باید برای پاسخ به پرسش ” ساختمان هوشمند چیست ” بدانیم  آشنایی قابلیت های ساختمان هوشمند است. با توجه به اینکه نیازهای ساختمان های با کاربردهای گوناگون با هم متفاوت می باشد، لذا سامانه های هوشمندسازی ساختمان که بر مبنای برقراری ارتباط مابین تجهیزات مختلف عمل می نمایند، قابلیت ها و کارکردهای مختلفی را پشتیبانی می نمایند تا با بهره گیری از آن ها بتوان متناسب با نیازهای هر ساختمان، نسبت به ارائه ی سامانه موردنیاز آن اقدام نمود. با توجه به اینکه به طور معمول انسان ها علاقمند به زندگی در محیط های بدون حصار و ایمن می باشند، لذا سامانه های هوشمندسازی ساختمان در هر زمان و مکان خود را جهت انطباق با این نیاز ها تنظیم می نمایند. از جمله مهم ترین قابلیت های یک ساختمان هوشمند BMS می توان به مواردی از جمله کنترل عملکرد سامانه های تهویه مطبوع، سامانه های تاسیسات حرارتی و برودتی، کنترل نور، پرده ها و سایبان ها، مدیریت مصرف انرژی به خصوص انرژی الکتریکی، کنترل و گزارش دهی در خصوص کلیه عملیات ارتباطی و اجرایی در ساختمان، سامانه های امنیتی و کنترل تردد، سامانه های حفاظتی از جمله سامانه های اعلان و اطفای حریق، سامانه های اعلان سرقت، سامانه های کنترل ویدیویی و مداربسته و … اشاره نمود.