۱۰ کاربرد پریز هوشمند برای خانه ها و اماکن مختلف
07
بهمن

۱۰ کاربرد پریز هوشمند برای خانه ها و اماکن مختلف

تقریبا این روزه ها همه چیز یا اکثر وسیله ها هوشمند سازی شده و آن ها میتوان را با کمک اپلیکیشن های مخصوص کنترل کرد. یکی از دستگاه ها و لوازم خانگی هوشمند پریزها هستند. هوشمندسازی این دستگاه ها زندگی را به واقعا برای ما آسان کرده و حتی اگر در خانه شما هیچ وسیله هوشمندی وجود ندارد، با کمک کاربرد پریز هوشمند قادر خواهید بود از فواید یک خانه هوشمند بهره مند شوید. این مقاله به بررسی دست کم ۱۰ کاربرد پریز هوشمند پرداخته شده است که شما را قانع میکند یکی از این وسیله ها را خریداری کنید.
۱. خنک کردن خانه

ابتدایی ترین و ساده ترین شکل کاربرد پریز هوشمند میتواند برای روزهای پیش رو یعنی روزهای گرم سال باشد. اگر سیستم خنک کننده هوشمند و امروزی ندارید و مجبور هستید که هر روز سرکار بروید و بعد از آن وارد یک خانه گرم شوید، حتما به فکر خرید یک پریز هوشمند باشید. میتوانید وسیله سرمایشی قدیمی و یا جدید خود را به پریز هوشمند متصل کنید. تنها کافیست وقتی نزدیک خانه هستید پریز را روشن کنید تا سیستم سرمایشی روشن شود و خانه را برایتان خنک کند. با این کاربرد پریز هوشمند شما با تنی خنک و خیالی آسوده پا به خانه میگذارید.
۲. افزایش آرامش ذهن و روان

اگر شما هم مثل من آدم فراموش کاری هستید و همیشه وقتی خارج از خانه به این فکر میکنید که “مبادا فلان وسیله روشن باشد و من آن را خاموش نکرده باشم”، حتما باید یک پریز هوشمند بگیرید. کاربرد دیگر پریز هوشمند افزایش آرامش خاطر است. زیرا بدون هیچ دغدغه و وسواس دیگری، با کمک گوشی هوشمند خود وسایل متصل به پریز را چک میکنید. و از روشن یا خاموش بودنشان مطمئن میشوید.  همه چیز تنها به لمس انگشت شما بستگی خواهد داشت. این کاربرد، به صرفه جویی در انرژی و هزینه می انجامد و هم آرامش خاطر شما را دو چندان میکند.
۳. آشپزی در خارج از خانه

دیگر کاربرد پریز هوشمند کمک به آشپزی در خارج از خانه میتواند باشد. تنها کافیست که مواد اولیه را داخل آرامپز خودتان قرار دهید و از محل کارتان با کمک پریز هوشمند آن را کنترل کنید. تا زمانی که به خانه میروید، آرامپز غذای شما را آماده کرده و شما بدون اینکه خیلی به خودتان زحمت بدهید، غذا را کشیده و میل میکنید.
۴. فریب دادن سارقان و خرابکاران

یکی از بهترین  روش های در امان ماندن خانه ها از دست سارقان روشن کردن هوشمندانه چراغ ها زمانی که در خانه نیستید است. تنها کافیست که چند لامپ را به پریز خودتان متصل کنید تا از این کاربرد پریز هوشمند نیز استفاده کرده باشید. برای بیشتر سر در گم کردن سارقان ، میتوانید در هر جایی از بیرون خانه برای مدتی چراغ را خاموش کرده و دوباره روشن کنید. این بهترین کاری است که برای محافظت از خانه های خودتان میتوانید انجام دهید.
۵. جوشاندن آب

هر خانه نیازمند آب جوش و داغ است. ساده ترین استفاده از آب جوش، دم کردن چایی یا آماده کردن قهوه است. اگر پریز هوشمند خودتان را به یک دستیار صوتی مثل الکسا متصل کرده باشید، تنها کافیست یک فرمان صوتی در آغاز صبح  صادر کنید تا خانه هوشمند به کمک پریز هوشمند به راحتی آب را برایتان جوش بیاورد و یک چای داغ میل کنید. شما میتوانید به محض اینکه چشم هایتان را باز کردید فرمان را صادر کنید تا بعد از شستشن دست ها چایی تان آماده شده باشد.
۶. دسترسی راحت تر به پریزهای مخفی

بعضی اوقات پریزها در جایگاه های نامناسبی تعبیه میشوند. برای مثال  پشت کمد، زیرپله ،کابینت و خلاصه در جایی نصب شده اند که دسترسی آنی به آن ها سخت است و اگر نیاز باشد چیزی را از برق بکشیم واقعا به دردسر میافتیم. یک راه زیرکانه در این مواقع استفاده از کاربرد پریز هوشمند است. به این شکل که شما یک بار برای همیشه در این موقعیت یک پریز هوشمند متصل میکنید و هر زمان که لازم بود پریز روشن یا خاموش باشد آن را کنترل میکنید.
۷. روشن و خاموش کردن سیستمهای صوتی

اگر یک رادیو در خانه دارید می توانید آن را با یک پلاگین هوشمند ترکیب کنید تا موسیقی (یا اخبار) را در زمان های معینی روشن یا خاموش کنید. شما می توانید با کمک اپلیکیشن نصب شده روی تبلت، گوشی همراه و یا حتی سیستم خانگی خودتان انجام دهید. اگر یک سیستم دستیار صوتی دارید بهتر و راحت تر میتوانید اینکار را انجام دهید.
۸. محدود کردن دسترسی به اینترنت برای بچه ها

این دستگاه به یک دستگاه دیگر (یک توسعه دهنده وای فای مجزا یا یک هاب مرکزی جداگانه با شبکه مجزا) نیاز دارد. سپس این دستگاه را به پریز هوشمند می توانید وصل کنید تا در صورت آنلاین بودن دستگاه های کودک، امکان کنترل دستی یا اتوماتیک بر روی آن را برایتان فراهم کند. حتی اگر از دستیار صوتی در خانه هوشمند خودتان استفاده میکنید، میتوانید با فرمان صوتی به پریز بگویید که دسترسی دستگاه کودک به اینترنت را قطع یا محدود کند.
۹. گرم کردن خانه

هرچند که بهترین وسیله برای کنترل دمای خانه و گرم نگاه داشتن آن ترموستات هوشمند است اما اگر خانه شما بزرگ باشد تنها یک ترموستات نمیتواند پاسخگوی تنظیم دمای همه اتاق ها باشد. در این شرایط، قطعا شما باید از یک وسیله گرمایشی سیار و پرتابل استفاده کنید. گرم کردن و تنظیم این وسیله پرتابل میتواند کاربرد پریز هوشمند باشد. شما با کمک پریز هوشمند میتواند قبل از اینکه وارد یک اتاق سرد شوید از قبل بخاری یا وسیله گرمایشی را روشن کنید تا وقتی وارد آن اتاق میشوید از هوای مطبوع و گرم آن لذت ببرید.
۱۰. کنترل روشنایی

روشن کردن سیستم های روشنایی از کاربرد های پریز هوشمند امروزی است. اگر نوع سیستم روشنایی که می خواهید در باغ شما تنظیم شود لزوماً با هیچ یک از لامپ های هوشمند موجود در بازار همخوانی ندارد اما دوست دارید کنترل لامپ ها و چراغ ها را همچنان به شکل مدرن در دست داشته باشید اصلا نگران نباشید. چاره کار تنها خرید یک پریز هوشمند است. اگر یک حیاط بزرگ دارید که یک راهرو از دم در ورودی تا دم در خانه دارید و این مسیر تاریک است. تنها کافیست که لامپ های راهرو را به یک پریز هوشمند متصل کنید و قبل از اینکه به خانه برسید با روشن کردن پلاگین مسیر را نیز برای خودتان روشن کنید.