آیا لامپ هوشمند وقتی خاموش است برق مصرف میکند؟
16
آذر

آیا لامپ هوشمند وقتی خاموش است برق مصرف میکند؟

لامپ های هوشمند برای خانه ها به خصوص خانه هوشمند بسیار مناسب هستند و می توانند در مقایسه با لامپ های رایج و معمولی در هزینه ها صرفه جویی کنند. با این وجود، یک سؤال ضروری در خصوص میزان مصرف این لامپ ها وجود دارد. خیلی از افراد میخواهند بدانند که یک لامپ هوشمند در حالت استندبای یعنی زمانی که روشن نیست چقدر برق مصرف میکند. آیا اصلا این لامپ ها در حالت آماده به کار برق مصرف میکنند یا خیر؟
آیا لامپ هوشمند در حالت استندبای برق مصرف میکند؟
لامپهای LED به طور کلی می توانند در صرفه جویی در مصرف انرژی فوق العاده باشند ، زیرا در مقایسه با سایر انواع لامپ ها، نیاز به برق زیادی ندارند. لامپهای هوشمند حتی از لامپ های ال ای دی بهترند زیرا زمانی که شما در خانه نیستید یا فراموش میکنید چراغ ها را خاموش کنید به صورت هوشمند خاموش میشوند.
با این حال، لامپ های هوشمند حتی وقتی که روشنایی ندارند نیز از نظر فنی همچنان روشن هستند. دلیل این امر این است که آنها باید ارتباط خود را با Wi-Fi خانه شما حفظ کنند. به این ترتیب که هر زمان تصمیم گرفتید چراغ ها را از راه دور روشن کنید، آن ها آماده هستند. بنابراین، لامپ های هوشمند حتی در صورت خاموش بودن از انرژی  و برق استفاده میکنند.
چرا نباید نگران مصرف برق این لامپ  ها در حالت آماده بکار باشید؟
با وجود اینکه میدانیم این لامپ ها حتی زمانی که خاموشند انرژی مصرف میکنند اما مصرف برق آن ها بسیار کم و حداقل است. ما برای روشن شدن و اثبات این ادعا روی ۳ مدل لامپ هوشمند رایج آزمایشی انجام داده ایم و میزان انرژی مصرفی و هزینه برق هر کدام در یک ماه را حساب کرده ایم. سه لامپ مورد بررسی ما عبارتند از:
    لامپ هوشمند فیلیپس مدل (Hue White)
    لامپ یوفی مدل (Wi-Fi Lumos)
    و لامپ کوکنترل (GoControl Z-Wave)
آنالیز میزان مصرف لامپ فیلیپس هیو وایت
میزان مصرف این لامپ چیزی بین ۰ تا ۰.۳۰ وات در ساعت جابجا میشود و ما به صورت میانگین میزان مصرف آن را ۰.۱۵ وات لحاظ میکنیم. خیلی سرتان را درد نمیآوریم با چیزی که ما محاسبه کردیم معلوم شد که برای اینکه لامپ نامبرده در حالت استند بای ۱ کیلووات ساعت کار کند باید ۶۶۰۰ ساعت معادل ۹ ماه و خورده ای کار کند. بسته به اینکه شما در کجا زندگی میکنید هزینه هر کیلووات ساعت متغییر است. اما معدل آن در ایران هر کیلووات ساعت حدود ۵۰۰ تومان است. یعنی این لامپ طی ۹ ماه در حالت استندبای تنها ۵۰۰ تومان برق مصرف میکند یعنی ماهانه حدودا ۵۶ تومان.
آنالیز مصرف لامپ یوفی لومز
لامپ Eufy Lumos مستقیماً از Wi-Fi استفاده می کند. میزان مصرف برق این لامپ ۰.۵ وات است. با این حساب ۲۰۰۰ ساعت (حدود ۳ ماه) طول میکشد تا این لامپ هوشمند بتواند ۱ کیلووات برق مصرف کند. یعنی در ۳ ماه تنها ۵۰۰ تومان در حالت استندبای مصرف دارد و ماهانه ۱۶۷ تومان.
آنالیز مصرف انرژی در حالت استندبای توسط لامپ کوکنترل
نتایج آنالیز لامپ GoControl (که به جای Zigbee از Z-Wave استفاده می کند) کمی عجیب بود. این لامپ بین ۰.۶ تا ۴.۶ وات مصرف میکند. با این حال ، قطعاً از انرژی بیشتری نسبت به دو لامپ دیگر استفاده می کرد.
پس از حدود ۷۲ ساعت، این لامپ هوشمند حدود ۰.۱۲ کیلو وات ساعت انرژی مصرف می کند (البته ما معدل مصرف را لحاظ کردیم یعنی ۱.۶۶ وات). با این حساب حدود ۶۰۰ ساعت معادل ۳.۷ هفته میزان مصرف این لامپ هوشمند به ۱ کیلووات ساعت میرسد. به عبارتی در این مدت تقریبا ۴ هفته ای لامپ در حالت آماده بکار چیزی حدود ۵۰۰ تومان هزینه در بر دارد که نسبت به دو لامپ دیگر خیلی بیشتر است. اما حتی با این وجود از لامپ های معمولی بهتر است. این موضوع بیشتر اهمیت انتخاب و خرید لامپ هوشمند را منتقل میکند.
هزینه کلی استفاده از لامپهای هوشمند
در روشنایی کامل (شدت نور تا انتها زیاد است) یک لامپ Philips Hue White با شدت نور ۸۴۰ لومن ۹.۳ وات در ساعت مصرف میکند. در خصوص لامپ هوشمند GoControl 8.5 با شدت روشنایی ۷۵۰ لومن ۸.۵ وات و لامپ Eufy Lumos با شدت روشنایی ۸۰۰ لومن نیز ۷.۷ وات برق مصرف میکند.
با این حساب، بیایید فرض کنیم که ما هر روز حدود ۸ ساعت لامپ هوشمند خود را روشن می کنیم. برای لامپ هوشمند Philips Hue White، این بدان معناست که شما باید نزدیک ۰.۳۵ دلار در ماه برای حالت روشن لامپ و تنها یک پنی برای حالت استندبای آن پرداخت کنید. بنابراین از میان تمام هزینه ماهانه این لامپ، تنها ۲.۸۶٪ برای حالت استندبای یا آماده باش است.
برای لامپ هوشمند GoControl Z-Wave، هزینه ماهانه ۰.۴۳ دلار دریک ماه خواهد بود ، که تنها ۰.۱۲ دلار آن برای حالت آماده باش است به عبارتی حدود ۲۷.۹ درصد از کل هزینه ماهانه برای حالت استندبای است.
در مورد یک لامپ هوشمند Wi-Fi مرسوم مانند Eufy Lumos نیز شما در واقع به دنبال همان هزینه عملکرد ماهانه لامپ Hue (حتی اگر در حالت آماده به کار از انرژی کمی بیشتری استفاده می کنید) ۱۱.۴۳ درصد از هزینه ماهانه (یا ۰.۰۴ دلار) کل آن به حالت آماده به کار تعلق میگیرد.
البته در نظر داشته باشید که محاسبه های انجام شده در این مقاله تنها برای یک لامپ هوشمند بود و چنانچه شما بیش از یک لامپ هوشمند دارید باید آن را ضرب در تعداد لامپ ها کنید.